Tenismenii Florin Mergea şi Horia Tecău au dispus în două seturi, scor 6-3, 7-5 de perechea americană Jack Sock – Steve Johnson şi vor juca finala olimică la dublu.

Florin Mergea şi Horia Tecău sunt în finala olimpică!

Românii au trecut în două seturi, 6-3, 7-5 de americanii Jack Sock şi Steve Johnson şi se vor lupta pentru medalia de aur.

Partida a durat o oră şi 16 minute şi a fost decisă de câte un break în fiecare set.

Românii au reuşit primul break chiar în startul meciului şi s-au desprins la 3-0, apoi scorul a mers normal 4-1, 5-2, 6-3.

În setul al doilea, breakul a venit la 5-5, după care Florin şi-a ţinut serviciul şi a încheiat meciul.

Per total, Mergea şi Tecău au dominat meciul şi n-au avut de făcut faţă vreunei mingi de break.

Românii au fost susţinuţi din tribune de Cătălina Ponor, Mihai Covaliu, Irina Begu, Monica Niculescu şi alţii.

Ei vor întâlni în finală echipa spaniolă formată din Rafael Nadal şi Marc Lopez.

Nadal şi Lopez au trecut în semifinale de cuplul canadian Daniel Nestor – Vasek Pospisil, scor 7-6 (1), 7-6 (4]).

Finala este programată vineri seara în jurul orei 23.00.

Va fi a doua medalie a României la Rio. după ce fetele de la spadă au câştigat aurul olimpic în întrecerea pe echipe.

Mergea şi Tecău nu şi-au încheiat azi misiunea.

Ei intră şi la dublu mixt: Horia şi Irina Begu vor întâlni dublul polonez Kubot – Radwanska, iar Florin şi Monica Niculescu vor juca împotriva perechii spaniole David Ferrer – Carla Suarez Navarro.