Noutate: Doar cateva zile pana la eXplore dance festival #8

24 Septembrie 2013

Doar cateva zile pana la eXplore dance festival #8

Sambata, 28 septembrie 2013 incepe editia a 8-a a celui mai important eveniment dedicat dansului contemporan si performance-ului din Romania: eXplore dance festival – Bucharest International Contemporary Dance and Performance Festival. Festivalul se va desfasura intre 28 septembrie – 9 noiembrie, la WASP – Working Art Space and Production.

 

eXchange – tema editiei eXplore dance festival #8, reprezinta motorul selectiei artistice din acest an. Incurajand cercetarea coregrafica si sustinerea tinerei generatii de dansatori si coregrafi, diversitatea formelor contemporane de dans si performance, precum si cresterea vizibilitatii in randul publicului larg, programul din acest an va avea ca focus generatia viitoare.

Programul eXplore dance festival 2013 se desfasoara in jurul a 3 puncte centrale: cooperarea internationalaeducatia continuadezvoltarea unei noi forme de platforme de productie si difuzare in dansul contemporan si performance si va include spectacole, performance-uri, instalatii, filme, workshop-uri, proiecte de coaching, discutii cu artistii, conferinte si lecture-uri.

Invitat special al editiei din acest an este renumitul coregraf german Raimund Hoghe, cel care a creat dramaturgia spectacolelor Pinei Bausch si a cucerit scenele internationale prin personalitatea sa unica.  “Pas de deux”, unul din cele mai recente spectacole semnate de Raimund Hoghe, va fi prezentat in data de 9 noiembrie, la WASP – Working Art Space and Production.

 

Program eXplore dance festival #8

SPECTACOLE

28.09 | 10:00 | WASP | We are the monsters, Colette Sadler (UK/DE)

29.09 | 20:00 | WASP | I not I, Colette Sadler (UK/DE)

05.10 | 20:00 | WASP | Melodrama, Eszter Salamon (HU/DE)

06.10 | 20:00 | WASP | Rechts Radikal, Christoph Winkler (DE)

12.10 | 19:00 | WASP | Coaching project – prezentare publica, Sergiu Matis (RO/DE) & Mila Pavicevic (HR)

12.10 | 20:00 | WASP | Regarding Yesterday, Adva Zakai (IS/BE)

13.10 | 12:00 – 00:00 | WASP | Hematopoesis – maraton de 12 ore de miscare, Madalina Dan (RO)

13.10 | 20:00 | WASP | Victory Day, Willy Prager (BG)

18.10 | 20:00 | WASP | sounding bodies | moving voices – prezentare publica, Alessio Castellaci (DE/IT)

30.10 | 20:00 | WASP | Keep it real, Sergiu Matis (RO/DE)

31.10 | 20:00 | WASP | Crimson Sketches, Casandra Stelea (RO/UK)

01.11 | 20:00 | WASP | Other's moments, Casandra Stelea (RO/UK)

01.11 | 21:00 | WASP | Body of Grace, Valentina de Piante (RO/IT)

02.11 | 20:00 | WASP | Strip-tease, Alice Pons (FR) & Jean-Lorin Sterian (RO)

9.11 | 20:00 | WASP | Pas de deux, Raimund Hoghe (DE) 

* Biletele pentru spectacole se achizitioneaza la pretul de 20 lei

** biletele pentru spectacolul lui Raimund Hoghe, Pas de deux, se vor  putea achizitiona la pretul de 30 lei

*** pentru acreditari va rugam sa ne scrieti la adresa communication@4culture.ro

 

WORKSHOPS, MASTER CLASSES, LECTURES

21.09 – 25.09 | WASP | Workshop Critical Endeavour, Angela Vadori (AT)

28.09 | WASP | Workshop Dans contemporan pentru copii, Colette Sadler (UK/DE)

06.10 | WASP | Master Class, Eszter Salamon (HU/DE)

07.10 | WASP | Master Class, Christoph Winkler (DE)

12.10 – 15.10 | WASP | Workshop Dramaturgie, Mila Pavicevic (HR)

14.10 – 18.10 | WASP | Coaching project sounding bodies | moving voices, Alessio Castellaci (DE)

30.10 – 11.11 | WASP | Dance and video, Marieke Helmus (NL)

07.10 – 12.10  & 27.10 – 3.11 | WASP | Coaching project, Sergiu Matis (RO/DE)

07.10. – 17.10 | WASP | Coaching project, Madalina Dan (RO)

07.11 | WASP | Lecture conference, Raimund Hoghe (DE)

 

Meet the Next Generation – program dedicat sustinerii si promovarii celor mai tineri coregrafi si dansatori - cu focus special pe artisti din estul Europei, va continua in 2013 prin coaching-uri si activitati de cercetare si productie coregrafica.

Programul va cuprinde urmatoarele module:

Modul 1 | 11.10 – 19.10 & 27.10 – 02.11 (tehnici de creatie si dramaturgie)

Modul 2 | 07.10 – 17.10 & 18.10. – 29.10 (compozitie coregrafica, improvizatie)

Modul 3 | 30.10 – 11.11 (video-dans)

Mentori: Madalina Dan (RO), Alessio Castellaci (DE/IT), Sergiu Matis (RO/DE) & Mila Pavicevic (HR), Marieke Helmus (NL)

 

**** participarea la workshop-uri, master-classes & Meet the Next  Generation se face pe baza de inscriere  - workshops@exploredancefestival.ro

 

Evenimente speciale in cadrul eXplore dance festival:

·         Proiectie de filme dedicate celebrarii centenarului “Sacre du printemps” | Stravinsky – Pina Bausch (“Sacre du Printemps” si “Café Muller”), Raimund Hoghe (“Sacre du printemps”).

·         Proiectie de scurt metraje de dans contemporan, in parteneriat cu Cinedans – Dance on Screen Festival (Amsterdam).

·         Platforma Romaneasca de Dans Contemporan si Performance se va desfasura intre 30 octombrie si 3 noiembrie si va include artisti precum: Valentina de Piante, Jean-Lorin Sterian, Casandra Stelea, Sergiu Matis, Andreea Belu, Robert Balan.

 

Eveniment organizat cu sprijinul Programului Cultura al Uniunii Europene

Parteneri: Primaria Sectorului 1, Goethe Institut, Forumul Cultural Austriac, Ambasada Regatului Tarilor de Jos in Romania, UNATC “I.L. Caragiale”, Cinedans – Dance on Screen Festival

Proiect cultural finantat de Administratia Fondului Cultural National

 

*Acest proiect a fost finantat cu sprijinul Comisiei Europene. Aceasta comunicare reflecta numai punctul de vedere al autorului, iar Comisia nu este responsabila de utilizarea informatiilor continute de aceasta comunicare.

---------------
AICI gasiti detalii despre fiecare spectacol si workshop in parte.

Trimite pe: Yahoo
BUCHAREST GreenSounds Festival 2017 Servus Transilvania Fest #3 THE MISSION presents Sunset Rooftop 2 Promenada & Masqué  pres. CHICANE // GOLAN // OK Corral Afterlife x The Mission | Saturday 14th of October @ Sala Polivalentă

Calendar evenimente

Abonează-te la NEWSLETTER